Blue Stars/FIFA Youth Cup

2016 Blue Stars FIFA Youth Cup MAY/SWI Blue Stars/FIFA Youth Cup (U18)

Teams
Anderlecht Enzo D’AlbertoAndrea Morias, Emmanuel Sowah Adjei, Wout Faes, Gilles Denayer, Glecio Rodrigues Leite, Siebe Van Der Heyden, Tony Amrani; Stephane Omeonga, Romeni Scott Bitsindou, Orel Mangala, Franc Silinou; Nelson Azevedo-JanelasAntoine BernierJorn VancampEmil Abaz, Clément Petit
Benfica Zlobin, Azevedo; Ribeiro, Santos, Silva, Vieira, Azemovic, Borges R.; Lourenço, Zidane Banjaqui, Leiton, Oliveira, Martin, Soares; Borges M., Sani, Sousa, Novo
Blue Stars Plüss, Alt; Erdogan, Fejzuli, Angioy, Roselli; Nardo, Jurkic, Rapp, Bytyqi, Nedim, Zeko, Tairi, Stojadinovic; Myles, Eralp, Stara, Isljami
Feyenoord Ten Hove, Bijlow; Absalem, Hammouti, Koomen, Knoester, Kingsale, Anez; Hansson, Slabberkoorn, Sinteur, Hamer, van der Meer, den Hoedt; El Hankouri, van Haaren, Janga, Herrmann
Grasshoppers Matic, Pinthus; Rhyner, Loosli, Fatic, Nitaj, Mijatovic; Gjorgjev, Alpsoy, Ramadani, Fazliu, Helbling, Qollaku, Imeri, Bajrami; 7 Sherko Kareem Gubari, Samardzic, Wicht, Nikola Gjorgjev
Guangzhou Fang; Liu, Deng, Zhou, Zheng, Tan; Rao, Wu, Lin, Zhao, Ren; Huang, Z. Xie, W. Xie, Chen, Wang
Luzern Enzler, Bruhnsen; Röthlisberger, Njau, Zgraggen, Paglia; Voca, Bender, Vargas, Voca, Ugrinic, Miranda, Hoppler, Rüedi, Calic, Wolf; Hoxha, Ulrich, Riedmann
St. Pauli Burgemeister, Zimmerman; Carstens, Rocktäschel, Kunze, Gorkow; Lee, Pahl, Kehl, Koglin, Ghubasaryan, Pfeiffer, Sobotta, Zehir; Tobinski, Kessner, Cho, Knutzen
West Ham Trott, T. Brown; Carter, Longelo, Eggleton, Akinola, Powell; Kemp, Henry, Sylvestre, Hamilton, Scully; Johnson, J. Brown, Belic, Ford
Zurich Horg, Fellmann; Sadiku, Xhemajli, Kryeziu, Antoniazzi, Berisha, Costa Da Silva; Domgjoni, Koné, Pugliese, Aliu, Allemann; Dominguez, Puglia, Rohner, Kouamé

Matches
Group A
Grasshoppers 1:0 Blue Stars 23. Gjorgjev (HIGHLIGHTS)
St. Pauli 0:0 Feyenoord (HIGHLIGHTS)
Benfica 0:3 Grasshoppers  1. Wicht, 10. Rhyner, 23. Fazliu (HIGHLIGHTS)
Blue Stars 0:3 St. Pauli 1. Kessner, 16. Gorkow, 40. Kehl (HIGHLIGHTS)
Benfica 0:0 St. Pauli (HIGHLIGHTS)
Benfica 1:0 Blue Stars 40. R. Borges (HIGHLIGHTS)
St. Pauli 0:0 Grasshoppers (HIGHLIGHTS)
Feyenoord 0:0 Benfica (HIGHLIGHTS)
Feyenoord 0:2 Grasshoppers 26. Fazliu og, 36. Samardzic (HIGHLIGHTS)
Blue Stars 2:4 Feyenoord 3. Hamer (Penalty), 15. Knoester (F), 23. Stara, 27. Nedim (B), 28. Anez, 40. Slabberkoorn (F) (HIGHLIGHTS)
Group B
West Ham 1:1 Luzern 33. Röthlisberger (L), 39. J. Brown (W) (HIGHLIGHTS)
Guangzhou 0:5 Zurich 6. Dominguez, 7. Koné, 15. Pugliese, 29. Koné, 32. Domgjoni (HIGHLIGHTS)
Anderlecht 0:0 West Ham (HIGHLIGHTS)
Luzern 1:0 Guangzhou 2. Hoxha (HIGHLIGHTS)
West Ham 3:0 Guangzhou 26. Brown, 28. Akinola, 34. Ford (HIGHLIGHTS)
Zurich 0:0 Luzern (HIGHLIGHTS)
Guangzhou 1:3 Anderlecht 4. Petit, 31. Bitsindou, 36. Vancamp, (A), 37. Rao (G) (HIGHLIGHTS)
West Ham 1:0 Zurich 20. J. Brown (HIGHLIGHTS)
Anderlecht 1:0 Zurich 16. Bernier (HIGHLIGHTS)
Luzern 0:0 Anderlecht (HIGHLIGHTS)

9th place Blue Stars 2:0 Guangzhou  14. Myles, 26. Stojadinovic (HIGHLIGHTS)
7th place Benfica 1:1 5:4 Zurich 6. Kouamé (Z), 21. Novo (B) (HIGHLIGHTS)
5th place Feyenoord 1:1 8:7 Luzern 19. Hamer, 37. Njau (HIGHLIGHTS)
3rd place St. Pauli 0:3 Anderlecht  13. Bernier, 19. Abaz, 22. Abaz (HIGHLIGHTS)

Final Grasshopper Club Zürich 2:0 West Ham United 35′ Gubari, 47′ Mijatovic (HIGHLIGHTS)
Grasshopper Club Zürich: Matic; Qollaku, Loosli, Mijatovic, Rhyner; Helbling, Fazliu, Bajrami (33. Imeri), Gjorgjev; Gubari, Wicht (46. Samardzic)

West Ham United: T. Brown; Akinola, Carter, Eggleton (48. Hamilton), Longelo (34. Johnson); Kemp, Henry, Sylvestre, Powell; J. Brown, Ford (29. Scully)

adidas Golden Ball Sherko Kareem Gubari (Grasshoppers)
adidas Golden Glove Enzo D’Alberto (Anderlecht)

Gubari's skills lift Grasshoppers to the title

2015 Blue Stars FIFA Youth Cup

Teams
Bursaspor Soner Cavus, Murat Pelit; Mehmet Zeki Çelik, Ogulcan Sahin, Kenan Uz, Mehmet Kalkan, Murat Erata; Mertcan Erdem, Donagay Kilic, Semih Ozen, Ismail Can Cavusluk, Yunus Oz, Furkan Tasci; Emirhan Colak, Talha Caliskan, Enes Ata, Mustafa Un, Zeynel Alkan
Atletico Paranaense Walerson Oliveira, Caio Goncalves; Breno Oliveira, José Ivaldo, Marcos Teixeira, Savio Alves, Jacy Maranhao; Victor Freitas, Kaio Pantaleao, Nicolas Silva, Gabriel Leite; Bruno Nascimento, Juninho Santos Junior, Matheus Rossetto, Thales Martins, Gabriel Ferreira, Yago Silva, Guilherme Guimaraes
Zurich Fabian Fellmann, Sven Sokolovic; Michael Kempter, Louis Gebistorf, Nico Elvedi, Nils von Niederhäusern; Djibril Sow, Diego Zoller, Marvin Graf, Anto Grgic, Flavio Gautreaux, Stefano Cirelli; Dimitri Oberlin, Aldin Turkes, Artem Simonyan, Vasilije Janjicic, André Ribeiro, Maxime Dominguez
Werder Bremen Leo Weinkauf, Tom Pachulski; Kevin Deeromram, Muhamet Cakolli, Timo von Holt, Michael Lercher, Maurice Hehne, Niklas Ordenewitz, Wilko Bruns, Burak Yigit; Sefa Kahraman, Jannes Vollert, Leander Wasmus, Cedrik Hertes, Ole Käuper; Abdullah Dogan, Deniz Kolodziej, Pedro Güthermann
Grasshopper Mateo Matic, Jan Beeler; Jan Bamert, Jan Loosli, Noah Loosli, Daniele Fischer, Jean Pierre Rhyner; Jan Brechbühl, Harun Alpsoy, Nikola Stevanovic, Edmond Ramadani, Yannick Helbling, Nikola Milosevic; Nikola Gjorgjev, Florian Kamberi, Valon Fazliu, Roberto Alves, Celien Wicht
Goteborg Pontus Dahlberg, Pontus Johansson; Alexander Leksell, Jakob Bergman, Richard Cindric, Isak Edlund, Hampus Dahlqvist, Martin Johansson Zanjanchi; Adnan Saltagic, Oscar Kindlund, Oskar Jansson, Andreas Öhman; Victor Edvardsen, Patrik Karlsson Lagemyr, Jakob Sellhed, Ibrahim Bah, Omar Hamid
Benfica Thierry Graça, Rafael Lopes; Isaac Fernandes, Ricardo Carvalho, Francisco Ferreira, Pedro Amaral, Rodrigo Escoval, João Lucas; Pedro Rodrigues, Pedro Alves, Kevin Oliveira, Gonçalo Maria, Carlos David Moura; Micael Borges, Hildeberto Pereira, Filipe Ferreira, Hugo Neto, Fábio Novo
Luzern Simon Enzler, Rafael Zbinden; Röthlisberger Kevin, Kleiner Olivier, Riedweg Manuel, Yannick Schmid, Stefan Knezevic, Mauro Bender, Phi Nguyen; Remo Arnold, Anthony Bürgisser, Marco Rüedi, Joel Sousa Miranda; Joao Abreu Oliveira, Jérôme Bühler, Ruben Burkard, Luka Sliskovic, Leonard Reci
Feyenoord Tim van der Linden, Kamil Miazek; Ali Ulusoy, Rick van der Meer, Melvin Kingsale, Faris Hammouti, Amir Absalem; Omar El Baad, Robbert de Vos, Gustavo Hamer, Mo el Hankouri, Danny van Haaren; Bram van Eijk, Oussama Idrissi, Måns Herrmann, Marlon Slabbekoorn, Jordy den Hoedt, Rick van der Struis
Blue Stars Zurich Schümperli Sven, Maverick Plüss; Albion Krasniqi, Alessandro Roselli, Agit Ylmaz, Alejandro Alvarez, Linus Straumann, Jesse Myles; Pavao Zeko, Lundrim Kica, Valon Isljami, Rinor Kurti, Nikola Stojadinovic, Ilir Bakolli, Emre Erdogan, Alessio Carella; Nedim Filan, Drinko Gavrilovic

Group A
Bursaspor 0:1 Grasshopper Club (Kamberi)
Atlético Paranaense 2:0 Werder Bremen (Bruno, Guilherme)
FC Zürich 1:3 Bursaspor (Gautreaux Z, Colak B, 2 Ata B)

Werder Bremen 0:1 Grasshopper Club (Kamberi)
Atlético Paranaense 0:2 FC Zürich (Graf, Oberlin)
Bursaspor 1:0 Werder Bremen (Ata)
Grasshopper Club 0:0 Atlético Paranaense
FC Zürich 5:0 Werder Bremen (2 Turkes, Grgic, Janjicic, Gautreaux)
Bursaspor 1:0 Atlético Paranaense (Caliskan)
Grasshopper Club 0:1 FC Zürich (Oberlin)

1 FC Zürich (9pts) 2 Bursaspor (9pts) 3 Grasshopper Club (7pts) 4 Atlético Paranaense (4pts) 5 Werder Bremen (0 pts)

Group B
IFK Göteborg 0:0 FC Blue Stars
Benfica Lissabon 1:1 Feyenoord Rotterdam (Slabbekoorn F, Rodriguez B)
FC Luzern 1:0 IFK Göteborg (Oliveira)
Feyenoord Rotterdam 3:1 FC Blue Stars (Idrissi F, Filan B, van Eljk F, HerrmannF)
Benfica Lissabon 1:1 FC Luzern (Nguyen L, Rodriguez B)
IFK Göteborg 1:1 Feyenoord Rotterdam (Slabbekoorn F, Kindlund G)
FC Blue Stars 1:3 Benfica Lissabon (Moura BE, 2 Novo BE, Alvarez BS, )
FC Luzern 1:0 Feyenoord Rotterdam (Bürgisser)
IFK Göteborg 0:4 Benfica Lisssabon (2 Novo, Ferreira, Pereira)
FC Blue Stars 0:1 FC Luzern (Nguyen)

1 FC Luzern (10pts) 2 Benfica Lissabon (8pts) 3 Feyenoord Rotterdam (5pts) 4 IFK Göteborg (2 pts) 5 FC Blue Stars (1pt)

9th-10th placeWerder Bremen 2:0 FC Blue Stars (Hertes, Kolodziej)
7th-8th placeAtlético Paranaense 1:0 IKF Göteborg (Guilherme)
5th-6th placeGrasshopper Club 2:3 Feyenoord Rotterdam (Hammouti F, Kamberi G, van der Struis F, Fazliu G, Slabbekoorn F)
3th-4th place: Bursapor 1:2 Benfica Lissabon (Borges BE, Novo BE, Cavusluk BU)

Final
FC Zurich 0:1 FC Luzern (Sliskovic)
FC Zurich: (4-2-3-1) Fellmann; von Niederhausern, Elvedi, Gebistorf, Cirelii; Grgic, Sow; Graf, Dominguez, Simonyan; Oberlin
FC Luzern: (4-2-3-1) Zbinden; Rothlisberger, Nguyen, Riedweg, Kleiner; Arnold, Burgisser; Sliskovic, Burkard, Oliveira; Buhler

Best Player: Remo Arnold (Luzern)
Best Goalkeeper: Rafael Zbinden (Luzern)
Top-Scorer: Fabio Novo (Benfica) 5 goals

%d bloggers like this: