Copa Libertadores Sub-20

2016 Copa Libertadores Sub-20

TEAMS
Bolívar La Paz BOLIVAR LA PAZ
G 12 Gustavo Leonardo Claros De Souza, 1 Javier Rojas Iguaro
D 7 Oscar Junior Baldomar Roca, 5 Jean Pool Cartagena, 3 Nicolás Andrés Landa, 4 Juan José Orellana Chavarría, 2 Leonardo Rojas
M 6 Remy Balcázar, 10 Daniel Alejandro Camacho Almanza, 20 Adriel Fernández, 11 Beymar García, 19 Hideyuki Luis Henzan Amelunge, 8 Hernán Luis Rodríguez, 14 Fernando Rodríguez Rendón, 18 Gabriel Soliz Carrasco
F 15 Royer Rolfi Cruz Vargas, 17 Luis Enrique Lara, 9 Ronaldo Monteiro Pedraza, 16 Ricardo Muller, 13 César Alex Obando Quintero
Club Cerro Porteño CERRO PORTEÑO
G 1 Fabio Gabriel Morán Rolón, 12 Luis Gerardo Uliambre Ruiz Díaz
D 5 Omar Federico Alderete Fernández, 2 Diego Arias del Valle, 3 Reinaldo Javier Benítez Sosa, 4 Osmar Alexis Cantero Guillén, 13 Andrés Daniel Duarte Pereira, 14 Joel Elías Ronaldo Jiménez Cabrera
M 10 David Josué Colman Escobar, 6 Junior Danilo Coronel Pavón, 15 Santiago Ariel López Stockel, 19 Carlos Alberto Pereira Villalba, 16 Arnaldo Miguel Saucedo Gauto, 8 Mathías Adalberto Villasanti Rolón
F 20 Santiago Arzamendia Duarte, 18 Enrique Javier Borja Araujo, 7 Richard Gabriel Martínez Campusano, 9 Ronaldo Iván Martínez Rolón, 17 Renzo Iván Tandi Núñez, 11 Julio César Villalba Gaona
CD Tuluá CORTULUA
G 12 Manuel Gardani Arias Arias, 1 Daniel Rodríguez Gil
D 4 Jeison Andres Angulo Trujillo, 5 Juan Bolaños, 2 Juan Carabali, 16 Jonis López, 3 Milton Emilio Palacios
M 8 Victor Buritica, 6 Luis Alberto Caicedo Mosquera, 19 Andrés Mauricio Escobar, 20 Heisen Izquierdo, 15 Julian Millan, 7 José Hugo Palacios, 10 Duvan Ramírez, 11 Kevin Rojas Ramírez, 14 Duvan Sevillano, 13 Juan Manuel Valencia
F 18 Neide Alexander Batalla, 9 Oscar Camilo Caicedo, 17 Yeison Moreno
Deportivo La Guaira DEPORTIVO LA GUAIRA
G 12 Kleiner Escorsia Martínez, 1 Manuel Alejandro Morales Guevara
D 14 Rommell Jhoan Ibarra Hernández, 19 Ronaldo Morales Rocha, Sandro Notaroberto
M 23 Ángel Rafael Ernesto Arcaya Medina, 21 Alejandro Javier González Fortúnez, 6 Anthony Eduardo Graterol Pérez, 8 Williams José Lugo Ladera, 4 David Manuel Rambal Ortega, 7 Cristopher José Rosales Flores, 13 Yanko Vagovits Suárez, Luis Armando Ruiz Carmona
F 15 Néstor José Colina Urbáez, 17 Heber Daniel García Torrealba, 10 Aitor López López, 20 Danny Marcos Pérez Valdez, 11 Julio Armando Ruiz Bolívar, 9 Yonder Daniel Silva Vargas
CD Huachipato HUACHIPATO
G 12 Brayan Manosalva, 1 Yerko Urra
D 6 Bastian Yusep Henriquez, 2 Kevin Hidalgo, 13 Matias Ignacio Manriquez, 4 Simón Alonso Ramírez Cuevas, 3Ramon Ignacio Saez
M 18 Nicolás Baeza, 17 Jair Castro, 10 Victor Dávila, 8 Jimmy Antonio Martínez, 5 Juan Enrique Méndez, 14 Matias Ignacio Queupul, 16 Ignacio Sepúlveda, 15 Oscar Soto
F 20 Vicente Gatica, 19 Mauricio Godoy, 7 Ricardo Alfonso González, 9 Martin Molini, 11 Camilo Pontoni
Independiente del Valle INDEPENDIENTE DEL VALLE
G 12 Cristopher Sebastián Armendáriz Calupiña, 1 Javier Edison Nazareno Valencia
D 2 Anthony Adolfo Angulo Ballestero, 16 Diorlyn Ariel Castillo Cortez, 19 Paul Adolfo Cuadro Chang, 3 Anthony Landázuri, 15 David Aníbal Mina Valencia, 6 Juan Enrique Nazareno Izquierdo, 18 Bryan Steven Rivera Andrango
M 20 Billy Vladimir Arce Mina, 8 Yeison Guerrero Perea, 14 Renny Jaramillo, 4 Madison Marcelo Julio Santos, 10 Carlos Luis Macías Guerrero, Jhegson Sebastián Méndez, Wilter Ayovi
F 7 Jhon Coby Chala Acosta, 17 Washington Corozo, 13 José Domingo Nazareno Canga
Club Atlético Lanús LANUS
G 12 Pablo Andrés Fernández, 1 Alan González
D 5 Gonzalo Baglivo, 14 Darío Jorge Caceres Ovelar, 15 Gabriel Darío Carrasco, 4 Exequiel Gastón Ibarra, 13 Matías Germán Nani, 3 Axel Nicolás Ochoa, 6 Enzo Gabriel Ortiz, 2 Nicolás Alejandro Thaller
M 18 Ulises José Arias, 16 Sebastián Nicolás Herrera, 17 Gastón Andrés Lodico, 8 Leandro Isaac Maciel, 7 Gabriel Omar Ramírez
F 20 Pablo Abel Argañaraz, 19 Matías Leonel González, 9 Denis Joel Martínez, 10 Marcelino Moreno, 11Cristian Ezequiel Ramirez
Club Libertad Asunción LIBERTAD
G 2 Esteban Benítez Cañiza, 1 Ever Fabián Mereles Martínez
D 3 Andrés Emmanuel Ávalos Cañete, 5 Edgar Ramón Benítez Franco, 4 Luis Fernando Cáceres Maciel, 6 Hugo Humberto Espínola Cuéllar, 7 Rodrigo Ariel Martínez Cantero, 8 José Augusto Sanabria Espinoza
M 12 Arturo Osvaldo Aranda Barreto, 11 José María Canale Domínguez, 13 Roque Ariel Guachire Lugo, 14 Bruno Daniel Medina Flecha, 10 Hugo Adrián Romero Cardozo, Jesús Manuel Medina Maldonado
F 20 Richard Manuel Brítez Aranda, 15 Leandro Joaquín Flecha Konopka, 16 Javier Andrés Maidana Otazo, 19 Bruno Alfonso Mendieta Ibáñez, 17 Derlis Osmar Rodríguez Maciel, 18 Jonathan Ariel Valiente Melgarejo
Liverpool FC Montevideo LIVERPOOL MONTEVIDEO
G 12 Carlos Sebastián Lentinelly, 1 Rodrigo Gabriel Rodríguez Dubovich
D 5 Emmanuel Franco González da Luz, 2 Emanuel Machado Bravo, 3 Facundo Mallo Blanco
M 6 Oscar Nicolás Cáceres Núñez, 15 Damián Cao Desevo, 20 Lautaro Valentín de Amores Espino, 8 Pablo Matías González Maciel, 14 Santiago Nicolás Laport Trinidad, 18 Sebastián Gabriel Peluffo Correa, 13 John Harold Pintos Amoroso, 4 Ignacio Joel Pintos Llado, 17 Enzo Luciano Romero Ramírez, 16 Cristian Emanuel Sención Rodríguez
F 10 Diego Nicolás de la Cruz Arcosa, 11 Juan Manuel Pereyra Mazzolenni, 9 Juan Ignacio Ramírez Polero, 19 Jonathan Darío Silveira Sosa, 7 Matías Michel Torres Coelho
FBC Melgar MELGAR
G 20 Tarek Fuad Bendeck Saba, 13 Diego Nelson Campos Huaman
D 3 Ramiro Benavente Moscoso, 9 José Eduardo Caballero Bazán, 2 Luis Alberto Rivera Bernal, 14 Jorge Jair Toledo Bravo
M 8 Víctor André Ampuero Díaz, 15 Erick Samir Goyzueta Romero, 19 Mathías Nicolás Obando Laguna, 10 Alonso Aymin Vega Gómez-Cornejo, 11 Eduardo Ronaldiño Zegarra Villanueva
F 12 Gianfranco Gonzáles Garate, 5 Jorge Alonso Romero Quintanilla, 6 Edgar Miguel Santillán Vargas
Club Atlético River Plate RIVER PLATE
G 12 Franco Petroli, 1 Ramón Maximiliano Velazco
D 4 Pablo Carreras, 6 Federico Franco, 20 Elvio Gelmini, 13 Héctor David Mártinez, 14 Enzo Daniel Martínez, 3 Luis Olivera, 2 Kevin Sibille
M 8 Lautaro Arellano, 18 Erick Barrios, 11 Nicolás Godoy, 5 Gonzalo Montiel, 15 Dante Morán Correa, 16 Mauricio Vera
F 10 Abel Casquete, 9 Nicolás Franco, 17 Franco López, 7 Claudio Salto, 19 Emmanuel Ventos
São Paulo Futebol Clube SAO PAULO
G 1 Lucas Perri, 12 Lucas Paes
D 15 Araruna, 2 Foguete, 5 Banguele, 6 Inácio, 4 Lyanco, 18 Pedro Bortoluzo, 3 Iago Maidana
M 7 Artur, 10 Lucas Fernandes, 16 Gabriel, 8 Queiroz, 13 Lucas Kal, 14 Jeferson
F 9 Joanderson, 19 Shaylon, 11 David Neres, 9 Murilo, 17 Paulinho, 20 Luiz Araújo

GROUP A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Uruguay Liverpool 3 2 0 1 14 4 +10 6 Knockout stage
2 Argentina Lanús 3 2 0 1 6 3 +3 6 Knockout stage as best runner-up
3 Paraguay Cerro Porteño (H) 3 2 0 1 7 5 +2 6  
4 Bolivia Bolívar 3 0 0 3 2 17 −15 0
Bolivar La Paz 0:2 Lanus C. Ramirez 82′, Arganaraz 87′
Cerro Porteño 1:2 Liverpool Montevideo Ro. Martinez 3′ (C), De la Cruz 15′, J. Ramirez 78′ (L)
Liverpool Montevideo 0:3 Lanus Ochoa 38′, Ramirez 56′, Maciel 91′
Cerro Porteño 3:2 Bolivar La Paz Montero 14′, 43′ (B), Martinez 46′, Villalba 75′, Alderete 89′ (C) (HIGHLIGHTS)
Bolivar La Paz 0:12 Liverpool Montevideo Machado 15′, P. Gonzalez 19′, 57′, De la Cruz 20′, 21′, 64′, Sencion 36′ pen., Pintos 52′, Ramirez 59, 66′, 74′, Silveira 76′
Cerro Porteño 3:1 Lanus Ramirez 26′ (L), Martinez 58′, 62′, Martinez 88′ (C)

GROUP B
 
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 BrazilSão Paulo 3 2 1 0 12 1 +11 7 Knockout stage
2 ParaguayLibertad (H) 3 1 1 1 5 4 +1 4
3 EcuadorIndependiente del Valle 3 1 1 1 3 10 −7 4
4 PeruMelgar 3 0 1 2 2 7 −5 1
Melgar 1:1 Independiente del Valle Toledo 52′ (I), Gonzales-Vigil 59′ (M)
Libertad 1:1 São Paulo Mendieta 31′ (L), Araujo 42′ (S)
São Paulo 8:0 Independiente del Valle Shaylon 16′, 70′, David Neres 28′, 45′, Araújo 68′, 82′, 86′, Murilo 80′
Libertad 3:1 Melgar Rodriguez 14′ (L), Arias 37′ (M), J. Medina 46′, B. Medina 90′ (L)
Melgar 0:3 São Paulo Pedro 11′, David Neres 21′, Artur 45′ (FULL MATCH)
Libertad 1:2 Independiente del Valle Ayoví 60′ (I), A. Benitez 77′ (L), Landazuri 81′ pen. (I)
 
GROUP C
 
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 ColombiaCortuluá 3 2 0 1 9 5 +4 6 Knockout stage
2 ChileHuachipato 3 2 0 1 5 4 +1 6
3 ArgentinaRiver Plate 3 2 0 1 4 3 +1 6
4 VenezuelaDeportivo La Guaira 3 0 0 3 0 6 −6 0
Deportivo La Guaira 0:2 Huachipato Molini 35′, 55′
River Plate 3:2 Cortuluá Casquete 29′, Franco 39′ (R), Camilo 45′ + 3, Angulo 65′ (C), Montiel 80′ (R)
Cortuluá 4:2 Huachipato Angulo 18′, Palacios 33′ (C), Pontoni 46′ (H), Izquierdo 77′ (C), Molini 90′ (H), Camilo 90’+2 (C)
River Plate 1:0 Deportivo La Guaira Casquete 47′
Deportivo La Guaira 0:3 Cortuluá Izquierdo 54′, 66′, Camilo 83′
River Plate 0:1 Huachipato Davila 75′
SEMI-FINALS
Liverpool Montevideo 0:0 (7:6) Cortuluá (HIGHLIGHTS)
São Paulo 3:2 Lanus C. Ramirez 9′, G. Ramirez 20′ (L), Araujo 35′, David Neres 45’+1, Pedro 49′ (FULL MATCH)
THIRD PLACE MATCH
Cortuluá 1:0 Lanus D. Ramirez 43′ (HIGHLIGHTS)
FINAL
Liverpool Montevideo 0:1 São Paulo Lucas Fernandes 84′ (FULL MATCH)
 
Top scorer: Luiz de Araújo (São Paulo) 5 goals
 
%d bloggers like this: