Future Champions

Future Champions logo

2016 Future Champions Gauteng International Tournament (U17 – South Africa – March 2016)

Matches
Torino 1:1 Bidvest Wits (HIGHLIGHTS) Sibusiso Dlamini (B), Agostino Rizzo (T)
Atletico Madrid 3:0 Clube Ferroviario Maputo (HIGHLIGHTSAndy Escudero 2, Oscar Clemente
Mamelodi Sundowns 1:1 Club Tijuana (HIGHLIGHTSPitso Tlotlego (M), Daniel Lopez (CT)
Shandong Luneng 1:1 Black Aces Changqi Liu (S), Diego de Carvalho (B)
Atletico Mineiro 1:0 Kaizer Chiefs (HIGHLIGHTSIndio
Orlando Pirates 1:0 Club Brugge Thabiso Monyane
Shandong Luneng 0:1 Atletico Madrid (HIGHLIGHTSOscar Clemente
Club Brugge 0:0 Mamelodi Sundowns (HIGHLIGHTS
Kaizer Chiefs 0:2 Club Tijuana (HIGHLIGHTSEdgar, Daniel Lopez
Clube Ferroviario Maputo 0:4 Bidvest Wits Shungu Dutiro 2, Ethan Andrews, Muzomuhle Khanyi
Orlando Pirates 3:1 Atletico Mineiro (HIGHLIGHTSLyle Foster 2, Katlego Cwinyane (O), Igor (A)
Black Aces 0:2 Torino FC (HIGHLIGHTSNahuel Jose Busato, Agostino Rizzo
Bidvest Wits 3:1 Shandong Luneng (HIGHLIGHTSEdson Khumalo, Shungu Dutiro 2 (B), Chaoyang Liu (S)
Atletico Madrid 1:0 Black Aces FC (HIGHLIGHTSGuille Niero
Torino FC 4:1 Club Ferroviario Maputo (FULL MATCHAlessandro Iacuaniello 3, Nahuel Jose Busato (T), Luis Sitoe
Atletico Mineiro 2:1 Mamelodi Sundowns (FULL MATCH)
Kaizer Chiefs 1:1 Orlando Pirates (HIGHLIGHTSNjabulo Ngcobo (O), Lebohang Lesako (K)
Club Tijuana 0:1 Club Brugge Murad-Han Gonen

FINAL STANDINGS

GROUP A
1st 
Orlando Pirates (7), 2nd Atletico Mineiro (6), 3rd Kaizer Chiefs (1)
GROUP B 
1st Club Tijuana (4), 2nd Club Brugge (4), 3rd Mamelodi Sundowns (2)
GROUP C
1st Atletico Madrid (9), 2nd Shandong Luneng (1), 3rd Black Aces (1)
GROUP D
1st BidVest Wits (7), 2nd Torino (7), 3rd Ferroviario Maputo (0)

Playoffs
Club Brugge 0:1 Torino FC (FULL MATCHAlessandro Iacuaniello
Atletico Mineiro 1:0 Shandong Luneng (HIGHLIGHTSAlerrandro
Mamelodi Sundowns 11:0 Ferroviario Maputo Pitso Tlotlego 2, Likhanyile Ndlendle 2, Musawenkosi Mdhluli, Siphamandla Ntuli 6
Kaizer Chiefs 1:0 Black Aces Lebohang Lesako

Semifinals
Orlando Pirates 0:1 Atletico Madrid (HIGHLIGHTSJoaquin Munoz
Club Tijuana 1:2 Bidvest Wits (HIGHLIGHTSEdgar Lopez (C), Shungu Dutiro, Edson Khumalo (K)

11th Place – Ferroviario Maputo 1:0 Black Aces Cabral Americo
9th Place – Mamelodi Sundowns 1:0 Kaizer Chiefs Thabo Moloisane
7th Place – Club Brugge 6:0 Shandong Luneng Anton Tange, Rabah Mazbouh, Albion Gashi, Sven Cornette, Nurretin Demir, Ephraim Lavia
5th Place – Torino FC 2:0 Atletico Mineiro Agostino Rizzo, Nicola Rauti
3rd Place – Orlando Pirates 0:2 Club Tijuana (HIGHLIGHTSDaniel Lopez 2

Final – Atletico Madrid 2:1 Bidvest Wits (FULL MATCHShungu Dutiro (B), Joaquin Munoz, Oscar Clemente (A)
Atletico Madrid: 13 Alex Dos Santos (c); 2 Fede Obama, 4 Carlos Vazquez, 5 Javier Montero, 3 Rodri Gomez; 7 Ato Salvador, 14 Carlos Gasco, 8 Alejandro Luque, 11 Andy Escudero; 10 Oscar Clemente, 9 Joaquin Munoz
Substitutes: 18 Cesar Llera, 6 Mikel Carro, 18 Oriol Gomez, 15 Alvaro Juan, 16 Ruben Aelvalle
Bidvest Wits: 1 Daniel Meyer; 13 Keenan Phillips, 19 Chad van Heerden, 3 Givemore Khupe (c), 23 Karabo Modibedi, 6 Janovane September, 2 Rowan Sydney, 12 Muzomuhle Khanyi, 4 Sibusiso Dlamini, 7 Edson Khumalo, 9 Shungu Dutiro
Substitutes: 5 Dowayne Neft, 11 Ethan Andrews, 17 Casker Zweni, 20 Fani Mofokeng, 21 Tefu Mofokeng, 22 Hendrick Langa, 26 Giovanni Idi

FINAL STANDINGS
1st – Atletico Madrid (Spain)
2nd – Bidvest Wits (South Africa)
3rd – Club Tijuana (Mexico)
4th – Orlando Pirates (South Africa)
5th – Torino (Italy)
6th – Atletico Mineiro (Brazil)
7th – Club Brugge (Belgium)
8th – Shandong Luneng (China)
9th – Mamelodi Sundowns (South Africa)
10th – Kaizer Chiefs (South Africa)
11th – Ferroviario Maputo (Mozambique)
12th – Black Aces (South Africa)

Teams
Atlético de Madrid Atletico Madrid
G 13 Alex Dos Santos (c), 18 Cesar Llera

D 2 Fede Obama, 4 Carlos Vazquez, 5 Javier Montero, 3 Rodri Gomez, 6 Mikel Carro
M 7 Ato Salvador, 14 Carlos Gasco, 8 Alejandro Luque, 11 Andy Escudero, 18 Oriol Gomez, 15 Alvaro Juan
F 10 Oscar Clemente, 9 Joaquin Munoz, 16 Ruben Aelvalle
Clube Atlético Mineiro Atletico Mineiro
Matheus Mendes; Pedro Lopes, Bruno, João Vitor, Iago; Renan , Igor, Wandrew, Stockl, Vinícius; Lucas Índio Igor, Alerrandro, Paulo
Bidvest Wits FC Bidvest Wits

G 1 Daniel Meyer, 5 Dowayne Neft
D 13 Keenan Phillips, 19 Chad van Heerden, 3 Givemore Khupe (c), 23 Karabo Modibedi, 11 Ethan Andrews, 17 Casker Zweni
M 6 Janovane September, 2 Rowan Sydney, 12 Muzomuhle Khanyi, 4 Sibusiso Dlamini, 20 Fani Mofokeng, 21 Tefu Mofokeng
F 7 Edson Khumalo, 9 Shungu Dutiro, 22 Hendrick Langa, 26 Giovanni Idi
Mpumalanga Black Aces FC Black Aces
Club Brugge KV Club Bruges
G 13 Jarno de Smet, 1 Youn Czekanowicz
D 2 Sven Cornette, 9 Anton Tange (c), 4 Ward Verwerft, 5 Jamiro de Clerck Ledeganck, 3 Nurettin Demir
M 8 Brandon Baiye, 7 Simon Paulet, 6 Jerome Callebaut, 11 Gary Magnee
F 16 Murad-Han Gonen, 10 Albion Gashi, 15 Rabah Mazbouh, 14 Ephraim Lavia, 12 Louis de Clerck
Club Tijuana Club Tijuana
Carlos Higuera, Oscar Cisneros, Noe Topete, Carlos Vargas, Luis Aguilar, Luis Gamiz, Angel Espinoza, Edgar Lopez, Daniel Lopez, Ernesto Espinoza, Jaime Velazquez
Clube Ferroviário de Maputo Ferroviario Maputo
G 12 Mario Jamine, 1 Lirio Nhandumbuque
D 25 Alex Manganha, 4 Luiz Mazivilla, 28 Shopai Macuiana, 27 Cabral Americo, 6 Wilson Simbine
M 7 Yuran Lopez, 2 Stelio Timoteo, 16 Wayne Gaita (c), 11 Abdul Razak, 20 Pascual Boersma
F 23 Julio Mulhovo, 26 Kamo-Kamo Cumbane, 15 Luis Sitoe, 29 Antonio Novela
Kaizer Chiefs Kaizer Chiefs
Mamelodi Sundowns FC Mamelodi Sundowns
Orlando Pirates Orlando Pirates
Shandong Luneng Taishan Shandong Luneng

Torino FC Torino
G 1 Alessandro Zanellati, 12 Alberto Savini
D 2 Alessandro Fiordaliso, 5 Simone Potop, 13 Emanuele Valerio, 16 Badra Samake, 3 Giancarlo Di Cillo
M 4 Shady Oukhadda, 8 Davide Drovetti, 7 Fabio Gonella, 11 Edoardo Ciliberti, 14 Nahuel Busato
F 9 Alessandro Iacuaniello, 17 Nicola Rauti, 15 Thomas Maiello, 10 Agostino Rizzo 

%d bloggers like this: