Memorial “A. Mariani – M. Pavone”

 

2016 Memorial “A. Mariani – M. Pavone”

Matches
Virtus Lanciano 1 : 1 Delfino Pescara (HIGHLIGHTS35’ Antichi (V), 73′ Pompetti (P)
Pineto 2 : 5 Malmö (HIGHLIGHTS30’ Harletun (M); 35’ Nilsson (M) 39’ Di Ridolfi Antonio (P); 55′ Mawana (M); 60′ Di Remigio (P); 80′ Mawana (M); 85′ Mawana (M)
Arsenal 0 : 1 Cagliari (HIGHLIGHTS) 15′ Fini
Inter 0 : 0 Red Star Belgrade
Ascoli Picchio 0 : 1 Fiorentina 16’ Nannelli
Juventus 2 : 3 Cesena (HIGHLIGHTS7’ Pessot (J), 39’ Buso (C), 55′ Buso pen. (C), 70′ Paparo (J), 75′ Ravaglia (C)
Malmö 2 : 2 Cesena (HIGHLIGHTS24’ Vagic (M); 53′ Peroni (C); 72′ Mawana (M); 81′ Fiaschini (C)
Fiorentina 0 : 2 Cagliari (HIGHLIGHTS56′ Biancu, 85′ Ruiu
Inter 3 : 4 Delfino Pescara 15’ Nuzzo (I), 20’ Forese (P), 38’ Esposito (I), 47′ Pavone (P), 67′ Borrelli (P), 81′ Pavone (P), 84′ Patacchini pen. (I)
Virtus Lanciano 0 : 2 Red Star Belgrade (HIGHLIGHTS75′ Savic, 79′ Savic
Arsenal 3 : 1 Ascoli Picchio (HIGHLIGHTS7’ Balogun (AR), 31’ Nasic (AS), 52′ Balogun (AR), 69′ Jules (AR)
Pineto 0 : 2 Juventus (HIGHLIGHTS25’ Nicolussi, 72′ Favre
Inter 2 : 0 Virtus Lanciano 35’ Patacchini, 69′ Nuzzo
Juventus 3 : 1 Malmö (HIGHLIGHTS49′ Mawana (M), 55′ Favre (J), 57′ Nicolussi (J), 83′ Galvagno  (J)
Delfino Pescara 0 : 1 Red Star Belgrade (HIGHLIGHTS77’ Bosic
Ascoli Picchio 0 : 0 Cagliari
Pineto 0 : 1 Cesena (HIGHLIGHTS1′ Peroni
Arsenal 3 : 0 Fiorentina (HIGHLIGHTS2’ Smith, 4’ Amaechi, 55′ John-Jules

Group A
1 Cesena 7 pts, 2 Juventus 6 pts, 3 Malmö 4 pts, 4 Pineto 0

Girone B
1 Stella Rossa 10 pts, 2 Inter 4 pts, 3 Delfino Pescara 4 pts, 4 Virtus Lanciano 1 pt

Girone C
1 Cagliari 7 pts, 2 Arsenal 6 pts, 3 Fiorentina 3 pts, 4 Ascoli Picchio 1 pt

Semifinals
Cagliari 2 : 1 Cesena 47′ (HIGHLIGHTSGagliano (CA), 70′ Buso (CE), 83′ Gagliano (CA)
Arsenal 4 : 6 Red Star Belgrade (HIGHLIGHTS13’ Savic (RS), 19’ Torbica (RS), 50′ Olaynka (A), 62′ Coyle (A)

Finale
Red Star Belgrade 3 : 0 Cagliari (HIGHLIGHTS33’ Bosic, 50′ Kostic, 70′ Sikanjic

Best Player: Luca Gagliano (Cagliari)
Best Goalkeeper: Miloš Gordić (Red Star Belgrade)
Most Promising Player: James Olayinka (Arsenal)
Top-Scorer: Filston Mawana 5 goals (Malmö)
Best Goal: Stefan Torbica (Red Star Belgrade), 2:0 against Arsenal

Red Star Belgrade U19 RED STAR BELGRADE
Aćimović Mihailo, Bosić Radivoj, Daničić Damjan, Gavrić Željko, Gordić Miloš, Ilić Jovan, Janković Marko, Kojić Marko, Konatar Marko, Kostić Aleksandar, Petrov Stefan, Santrač Stefan, Savić Milan, Šikanjić Milan, Simonović Nikola, Tomić Milan, Torbica Stefan, Veselinović Nikola
Cagliari Calcio CAGLIARI
Aly, Balloi, Biancu, Capra, Cellino, Congiu, Daga, Desole Fini, Floris B., Floris L., Gagliano, Idrissi Janati, Ladinetti, Lopez, Marongiu, Nicotra, Pitzalis, Porru, Ruiu, Sau, Serra A., Serra G., Simone, Tocco, Vincis
FC Arsenal ARSENAL
Arthur Okonkwo, Daniel Barden; Vontae Daley Campbell, Zak Swanson, Matt Smith, Mark McGuinness, Harry Clarke, Olujimi Olayinka, Josh Dawodu, Tyreece John Jules, Trae Coyle, Shae Hutchinson, Xavier Amaechi, Jordan McEneff, Josh Rusoke, Bayli Spencer Adams, Jayden Onen, Flo Balogun, Luke Donnellan, Ismail Diallo
AC Cesena CESENA
Iacovelli, D’Angeli, Ericson Okonkwo, Bonetti, Cucchi, Filippi, Carnesecchi, Cambiuzzi, Babbi, Bartoletti, Giovanardi, Crescenzi, Petrelli, Peroni, Crescentini, Merciari, Iannucci, Musiani, Sami, Buso, Grieco, Riccardi, Polini, Zammarchi, Fiaschini.
Juventus JUVENTUS
Pezziardi Francesco, Favre Hervè, Nicolussi Caviglia Hans, Meneghini Riccardo, Paparo Mattia, Calabrese Christian, Capellini Riccardo, Pessot Mattia, Lombardi Alessandro, D’agostino Nicolò, Gallo Francesco, Thiam Ousmane, Sbordone Gianluca, Morrone Biagio, Colla Matteo, Martino Michael, Gerthoux Francesco, Riva Andrea, Barosi Davide, Lo Noce Flavio, Busti Alessandro, Bruni Alessandro, Alessandria Christian, Camilleri Marco.
FC Internazionale INTER
Grassini Davide, Battilana Eric, Airaghi Niccolò, Radaelli Nicolò, Tamma Luca Pasquale, Aglietti Tommaso, Bettella Davide, Gavioli Lorenzo, Rizzo Nicholas, Pelle Federico, Adorante Andrea, Coltro Paolo, Voltolini Jose’ Daniel, Lunghi Riccardo, Coppini Nicolas, Corrarati Davys, Schirò Thomas, Visconti Elia, Mastromonaco Gianluca, Patacchini Alessandro, Marzupio Manuel, Gnoukouri Zate, Wilfried Demoya, Merola Davide, Esposito Salvatore, Amabile Nicolas
ACF Fiorentina FIORENTINA
Ghidotti, Masi, Pili, Betti, Cecconi, Corradini, Ferrarini, Gargano, Landi, Lovato, Minari, Peressutti, Simonti, Corigliano, Donati, Lakti, Laugaa, Martiniello, Miele, Nannelli, Sarli, Zitelli, Campagna, Caniggia, Cavallini, Cazzaniga, Guazzini, Longo, Meli, Rigucci, Torricelli.
Malmö FF U17 MALMOE
Jakob Tånnander, Måns Ingvarsson, Erik Eichmüller, Emil Johansson, Victor Larsson, Kalle Mörne, Gustaf Winroth, Amel Crnalic, Jakob Radgowski, Kevin Harletun, Melker Nilsson, Noel Hansson, Pavle Vagic, Samir Polozen, Samuel Fröjdh, Yasin El Harrab, Ahmad Al Kafafi, Filston Mawana.
Pineto Calcio PINETO
Di Gennaro Lorenzo, Pezzetti Simone, Finocchio Federico, Della Quercia Riccardo, Leonzi Marco, Datore Matteo, De Luca Matteo, Di Ridolfi Matteo, Caduceo Francesco, Dell’Orletta Riccardo, Primavera Cesare, Di Ridolfi Antonio, Di Marco Stefano, Zizi Federico, Catucci Pierpaolo, Pavone Gianmaria, Colabella Kevin, Di Remigio Samuele, Diomede Alessadro, Pelusi Leonardo, Rachini Mattia, Zippilli Giordano, Giovannangelo Emidio, Pomponi Andrea, Perini Dylan, Di Remigio Vittorio, Nallira Emanuel
Ascoli Picchio ASCOLI
Aliffi, Cardone, Barbetta, Capponi, Casimirri, Esposito, Giorno, Malaigia, Marino, Massaroni, Monaco, Minchillo, Nasic, Nepi, Novi, Ortolani, Paglialunga, Reale, Scorza, Serafini, Skuqi, Spinelli, Tempestilli, Ubaldi, Verissimo Vinagre, Zenobi
Delfino Pescara 1936 PESCARA
Sprecacè, Zugaro, Martella, Borrelli, Forese, Rastelli, Marafini, Sabatini, De Vitis, Zampacorta, Di Renzo, Carità, Caiazzo, Camplone, Pavone, Pompetti, Di Federico, Morretti, Gifford, Palombizio, Ruscitti, Della Rocca, Ranalletta, Scuccimarra
SS Virtus Lanciano VIRTUS LANCIANO
Tano Piero, Scutti Nicola, Manasse Luigi, Nativio Luigi, Caniglia Antonio, Catani Lorenzo, Napolitano Daniele, D’intino Marco Nicola, Cascione Bruno, Fasoli Stefano, Rosi Maio, Trisi Gianmarco, Arrighetti Angelo, Paravati Giuseppe, Nikolli Teodoro, Scognamiglio Vincenzo, D’alessandro Jacopo, Antichi Daniel, Natale Alessandro, Di Campli Italo, Cotellessa Lorenzo, Andreoli Chistian, Di Nunzio Francesco Pio, Bisconti Stefano

%d bloggers like this: